چاپ کردن این صفحه

طوفان نوح

سوال : حضرت نوح (ع) چگونه توانسته انواع مختلف از حیوانات را گرد هم آورد؟
پاسخ : این برداشت که حضرت نوح ع تمام حیوانات را از سرتاسر کره زمین جمع نمود و داخل کشتی بزرگی که ساخته بود قرار داد ناشی از اعتقاد به داستان های عامیانه ای است که نشات گرفته از تحریفات موجود در سِفر پیدایش از مجموعه کتب عهد عتیق می باشد نه آیات کتاب قرآن و داده های باستانی و اگر داستان طوفان را از منظر کتاب قران و لوح های سومری و بابلی بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که طوفان در منطقه محدود خلیج فعلی در جنوب عراق اتفاق افتاده است و نیز حضرت نوح صرفا تعداد خاصی از حیوانات را با خود به داخل کشتی آورد.
که سید احمد الحسن می نویسند :
" حیوانات جزیره‌ها و خشکی‌های جدا افتاده، چگونه به سوی نوح رفتند و چگونه دوباره به همان جزیره‌های جدا افتاده بازگشتند بدون اینکه در مسیر بازگشت آثاری از خود برجای بگذارند؟ ساده‌ترین مثال، کیسه‌داران استرالیا و فوسا[1] در ماداگاسکار می‌باشد. این حیوانات فقط در همین مناطق وجود دارند و در هیچ جای دیگر، نشانه‌ای از آنها ثبت نشده است."
که چنین امری محال است که نوح تمامی حیوانات را در کشتی جمع کرده باشد.و نوح نبی صرفا تعدادی از حیوانات خاص را با خود وارد کشتی نمود .
سید احمد الحسن در این مورد در کتاب توهم بی خدایی بعد از ذکر داستان طوفان از منظر سومریان و بابلیان می نویسد :
" مأموریت زیوسودرا (نوح) ساختن یک کشتی بود که از نسل خاصی از بشر و نیز گیاهان و حیوانات خاصی محافظت به عمل آورد. شاید عبارت «گیاه را حفظ کرد» در متن سومری، اشاره‌ی واضحی به همین موضوع تلقی شود. قطعاً منظور، گیاه به خصوصی بوده است وگرنه سیل روی زمین هر چند که عظیم باشد و فراگیر، برای محافظت از گیاهان به کشتی نیاز نیست. حداقل این است که بذر گیاهان باقی می‌ماند و پس از سیل، بدون احتیاج به کمک خود به خود می‌رویند و رشد می‌کنند. بنابراین روشن است که منظور، آن دسته از گیاهان زراعی است که انسان از آنها تغذیه می‌کند و شاید منظور این بوده است که زیوسودرا مقداری کافی از بذر این گیاهان را با خود برداشته تا فرآیند کشاورزی را بدون اینکه بخواهد کار را از صفر آغاز کند، ادامه دهد. آن هم در جایی که خبری از دانه‌های گندم و محصولات کشاورزی موجود در دسترس انسان (فرزند آدم) نیست. بنابراین ممکن است مقصود از این متن، این باشد که انتقال یافتگان به کشتی گروهی از مؤمنان بودند که به دستور نوح عمل کردند و همچنین در مورد بذر گیاهان زراعی که از نظر اقتصادی نیز برای انسان حایز اهمیت است، باشد. بر این اساس می‌توانیم نتیجه بگیریم که حیوانات وارد شده به کشتی نیز حیوانات اهلی مفید برای انسان بوده است."
و در جایی دیگر احمد الحسن به ذکر روایتی در مورد تعداد حیوانات می پردازند :
" روایاتی وجود دارد که برخی حوادث طوفان نوح را به طور صحیح و به گونه‌ای که معارض با علم نمی‌باشد، بیان کرده‌اند،[2] به عنوان مثال در روایت زیر آمده که منظور از حیواناتی که نوح به کشتی آورد، حیوانات اهلی مورد تغذیه‌ی انسان بوده است:
اسماعیل بن جابر از امام صادق(ع) روایت کرده است که فرمود: «در سی سال کشتی را ساخت، سپس مأمور شد که از هر یک از هشت حیوانی که آدم(ع) از بهشت خارج کرده بود، یک نر و یک ماده در کشتی بنشاند؛ تا معیشتی برای بازماندگان نوح(ع) بر روی زمین باشد، همان طور که وسیله‌ی زندگی نسل آدم(ع) بود زیرا زمین با آنچه در آن بود، غرق آب شد، مگر آنچه با او در کشتی قرار گرفته بود»[3]. "
و به طور کل اشاره به این موضوع که تعداد کل حیوانات زمین در کشتی نوح جمع شدند فقط در کتاب تورات و برخی روایات ذکر شده است که حاصل تحریف و بی دقتی علمای ادیان می باشد که برای مطالعه نقد داستان طوفان در تورات به لینک های زیر مراجعه نمائید :
http://almahdyoon.co/index.php/1/item/554-2017-07-31-07-36-44
http://almahdyoon.co/index.php/1/item/569-2017-08-01-10-27-01
پی نوشت ها :

[1]- فوسا یک حیوان بومی ماداگاسکار است. (مترجم)

[2]- پیشتر بیان داشتم که این فرضیه که کشتی نوح تمام انواع حیوانات را در بر گرفته باطل است و توضیح دادم که این فرضیه با امور ثابت‌شده‌ی علمی ناسازگار است و به هیچ وجه نمی‌توان آن را به کرسی اثبات نشاند.

[3]- راوندی، قصص الأنبیا، ص ۸۲.

انصار امام مهدی (ع)

امام احمدالحسن علیه السلام فرمودند :

«ای مردم، علمای گمراه و پیروان‌شان شما را فریب ندهند. بخوانید، جستجو کنید، دقت کـنید و بـیاموزید و خود حقيقت را بـيابـيد و بر كس دیگری توکل نکـنید تا برای آخرت شما تصمیم‌گیری کند زیرا که فردا پشیـمان خواهید شد و فردا پشیمانی را سودی نخواهد داشت». خطبه پنجم محرم ۱۳۸۹ هـ.ش.

وبگاه: almahdyoon.co